Resultat Säfsen Sommarbackyard!
Damer
1) Linda Bengtsson, Kåveröds Skidklubb, 20 varv, totalplacering  (dam + herr) 9
2) Elin Engström, Umara Sports Club, 16 varv
3) Leonora Johnson, Karlskoga, 15 varv
4) Yvonne Carlgren Hansson, Sweden Runners, 14 varv
4) Regina Johnson, Karlskoga, 14 varv
6) Anna Karlsson, Östansjö SK, 12 varv
6) Lisa Amundsson, Strömstad Löparklubb, 12 varv
6) Maria Broström, Ok Denseln, 12 varv
6) Maria Engström, IF Start, 12 varv
10) Pernilla Otto, Optimal Massage och motion, 10 varv
11) Linda Hermansson, Örebro, 9 varv
11) Anna Nilsson, TEAM Nordic Trail, 9 varv
11) Charlotta Hård, Karlskoga, 9 varv
14) Ulla-Britt Kastrounis, Säfsen Resort, 8 varv
14) Linda Hellberg, Smedjebacken, 8 varv
16) Jenny Svanlind, Persberg, 7 varv
16) Marie Hedar, Eskilstuna, 7 varv
16) Lisa Remahl, Rytterne IS Rytterne, 7 varv
19) Susanne Eklund, Lindesberg, 6 varv
19) Maria Thomsen, IF Linnéa, 6 varv
19) Anna Lindström, Skärblacka, 6 varv
22) Lisbet Martinsson, Kolsva, 4 varv
22) Kadi Palm, Lonesome Runners, 4 varv
22) Lena Johansson, Örebro AIK, 4 varv
25) Maria Åström, Nature Running, 2 varv
26) Matilda EK, Örebro, 1 varv

Herrar
1) Daniel George, Danderyd, 35 varv
2) Andreas Falk, Åkersberga Sportklubb, 34 varv
3) Filip Andersson, Degerfors, 29 varv
4) Jonas Brännmyr, Nature Running, 28 varv
5) Krister Hägg, Team Hägg-Lahti, 27 varv
6) Fredrik Sundberg, Kristinehamn multisport, 25 varv
7) Jon Asphjell, Romerike Ultralöperklubb, 22 varv
8) Daniel Johansson, LK Gränslöst, 21 varv
9) Christer Broström, OK Denseln, 19 varv
10) Casper Hedar, Eskilstuna, 17 varv
10) Mikael Jonsson, Västerås LK, 17 varv
10) Anders Götmark, Vintrosa, 17 varv
13) Kristofer Olsson, Örebro, 15 varv
14) Niklas Karlsson, Mälarsmide AB, 14 varv
14) Tom Johnson, Karlskoga, 14 varv
16) Robert Brinck, Västerås LK, 13 varv
16) Robert Johansson, Köpingskamraterna, 13 varv
18) Håkan Adolfsson,  SISU Forshaga, 12 varv
18) Omed Ahmed, Kristinehamn multisport, 12 varv
18) Pierre Höglund, Snotrockets Endurance Society, 12 varv
21) Jörgen Martinsson, Kolsva, 10 varv
22) Tony Eklund, Köpingskamraterna, 9 varv
22) Jens Eriksson, Mälarhöjden löpning, 9 varv
22) Johannes Glännman, Lidköping VS, 9 varv
25) Thomas Alvarsson, Lidköpings VSK, 8 varv
25) Niklas Heller, Snotrockets Endurance Society, 8 varv
25) Bo Lundin, Jannes TC, Umeå, 8 varv
25) Jan Alfredsson, Jannes TC, Umeå, 8 varv
29) Ulf Carlsson, Uddevalla, 7 varv
29) Jan Söderkvist, Täby, 7 varv
29) Magnus Nilsson, Dragonslayers of Gustava, 7 varv
29) Bengt Nilsson, Stockholm HHH, 7 varv
29) Patrik Waldegren, Filipstad, 7 varv
34) Mattias Nilsson, IF Start, 6 varv
35) David Blecko, Råda IK, 4 varv
36, Jon Eriksson, Degerfors, 2 varv
37) Salomon Johnson, Karlskoga, 1 varv

Flera deltagare gjorde också ett extra varv men klarade inte tiden om 60 min varpå dessa varv inte räknas. Priser i cupen se längre ner!
 

Placering efter 2 deltävlingar, Namn, klubb/förening, poäng totalt, poäng per deltävling, varv och varv per deltävling.

Damer
1 Linda Bengtsson Kåveröds Skidklubb 300 p 100p + 100p+100  63 varv  21 + 22 + 20
2 Leonora Johnson  Karlskoga 220 70 + 80 + 70 53  17 + 21 + 15
3 Elin Engström Umara Sports Club 185 60 + 45 + 80 44 14 + 14 + 16
4 Lisa Amundsson Strömstad Löparklubb 145 55 + 40 + 50 38 13 + 13 + 12
5 Maria Thomsen IF Linnéa 141 80 + 60 + 1 40 19 + 15 + 6
6 Yvonne Carlgren Hansson Sweden Runners 125 25 + 40 + 60 35 8 + 13 + 14
7 Regina Johnson Karlskoga 105 25 + 20 + 60 34 8 + 12 + 14
8 Maria Broström OK Denseln 95 25 + 20 + 50 32 8 + 12 + 12
9 Rebecka Nylén Degerfors OK 85 45 + 40 + - 24 11 + 13 + -
10 Anna Karlsson Östansjö SK 70 - + 20 + 50 24 - + 12 + 12
10 Maria Engström IF Start 70 - + 20 + 50 24 - + 12 + 12
12 Camilla Åbergh Väsby SS Triathlon 70 - + 70 + - 19 - + 19 + -
13 Ebba Orava Göteborg 60 - + 60 + - 15 - + 15 + -
13 Petra Mangnäs 4FVIK 60 - + 60 + - 15 - + 15 + -
15 Pernilla Otto Optimal massage och motion 56 25 + 1 + 30 28 8 + 10 + 10
16 Anna Berglöv Årsunda IF 51 50 + 1 + - 16 12 + 4 + -
17 Märta Sjölander Örebro AIK 40 - + 40 + - 13 - + 13 + -
18 Åsa Bergman Västerås 40 40 + - + - 10 10 + - + -
18 Amanda Nylén Degerfors OK 40 40 + - + - 10 10 + - + -
18 Lupita Svensson Heleneholms IF 40 40 + - + - 10 10 + - + -
21 Charlotta Hård Karlskoga 26 - + 1 + 25 17 - + 8 + 9
21 Anna Nilsson TEAM Nordic Trail 26 - + 1 + 25 17 - + 8 + 9
21 Linda Hermansson Örebro 26 - + 1 + 25 17 - + 8 + 9
24  Evelina Larsson Kvarnsveden 25 25 + - + - 8 8 + - + -
24 Linnea Zackrisson Borlänge 25 25 + - + - 8 8 + - + -
26 Madeleine Johansson Gotland Trail Run 20 - + 20 + - 12 - + 12 + -
26 Louise Kjellson Hjo 20 - + 20 + - 12 - + 12 + -
26 Carolin Svensson Björkfors GoIF 20 - + 20 + - 12 - + 12 + -
26 Tina Åbjörn Örebro AIK 20 - + 20 + -  12 - + 12 + -
30 Ulla- Britt Kastrounis Säfsen Resort 10 - + - + 10 8 - + - + 10
30 Linda Hellberg Smedjebacken 10 - + - + 10 8 - + - + 10
32 Kadi Palm Lonesome Runners 3 1 + 1 + 1 15 4 + 7 + 4
33 Lisbet Martinsson Kolsva 3 1 + 1 + 1 9 3 + 2 + 4
34 Maria Åström Nature Running 3 1 + 1 + 1 5 1 + 2 + 2
35 Matilda Ek Örebro 3 1 + 1 + 1 4 1 + 2 + 1
36 Marie Hedar Eskilstuna 2 - + 1 + 1 13 - + 6 + 7
37 Lena Johansson Örebro AIK 2 - + 1 + 1 11 - + 7 + 4
38 Anna Lindström Skärblacka 2 - + 1 + 1 11 - + 5 + 6
39 Lena Molnar Örebro AIK 2 1 + 1 + - 12 5 + 7 + -
40 Lisa Rosenblad Gamleby 2 1 + 1 + - 10 3 + 7 + -
41 Jennie Grahn Karlskoga friidrott 1 - + 1 + - 10 - + 10 + -
41 Cecilia Jenslin Team Nordic Trail 1 - + 1 + - 10 - + 10 + -
41 Emmie Björk  Karlskoga 1 - + 1 + - 10 - + 10 + -
41 Hedvig Pettersson Örebro 1 - + 1 + - 10 - + 10 + -
45 Anna-Maria Harstad Karlstad 1 - + 1 + -  9 - + 9 + -
45 Elaine Kriisa Stockholm 1 - + 1 + - 9 - + 9 + - 
47 Jenny Rogersdotter Örebro AIK 1 - + 1 + - 8 - + 8 + -
47 Ida Reimfelt Örebro AIK 1 - + 1 + - 8 - + 8 + -
47 Karolina Petersen Laxå 1 - + 1 + - 8 - + 8 + -
50 Nina Rolfsdotter Nynäshamns Långdistansklubb 1 - + 1 + - 7 - + 7 + -
50 Kristin Allison NRCgroup Sverige AB 1 - + 1 + - 7 - + 7 + -
52 Jenny Svanlind Persberg 1 - + - + 1 7 - + - + 7
52 Lisa Remahl Rytterne IS Rytterne 1 - + - + 7 7 - + - + 7
54 Elisabeth Augustsson Hallsberg 1 - + 1 + - 6 - + 6 + -
54 Linnéa Westring Norrtälje 1 - + 1 + - 6 - + 6 + -
54 Elina Johansson Uppsala 1 - + 1 + - 6 - + 6 + -
57 Susanne Eklund Lindesberg 1 - + - + 1 6 - + - + 6
58 Moa Nordlund Djurås 1 - + 1 + - 5 - + 5 + -
58 Linn Nordlund Skarpnäck 1 - + 1 + - 5 - + 5 + -
60 Eva-Lena Elesand Torsby Löparklubb 1 1 + - + - 5 5 + - + -
61 Anne-Lie Carlos Jeansson Hallsberg 1 - + 1 + -  4 - + 4 + -
61 Pernilla Granqvist Örebro 1 - + 1 + - 4 - + 4 + -
61 Anna-Karin Larsson Örebro 1 - + 1 + - 4 - + 4 + -
61 Emelie Westlén Örebro 1 - + 1 + - 4 - + 4 + -
65 Karin Lindros Team Fighting For Fia 1 - + 1 + - 2 - + 2 + -
66 Nommi Nordlund Växjö 1 - + 1 + - 1 - + 1 + -
Herrar
1 Daniel George Danderyd 250 70 + 80 + 100 88 22 + 31 + 35
2 Andreas Falk Åkersberga Sportklubb 220 100 + 40 + 80 83 26 + 23 + 34
3 Daniel Roxvret IK NocOut.se 150 80 + 70 + - 55 25 + 30 + -
4 Fredrik Sundberg Kristinehamn Multisport 140 40 + 50 + 50 65 16 + 24 + 25
5 Christer Broström OK Denseln 135 50 + 50 + 35 61 18 + 24 + 19
6 Jonas Brännmyr Nature Running 130 35 + 35 + 60 65 15 + 22 + 28
7 Filip Andersson Degerfors 130 60 + - + 70 50 21 + - + 29
8 Daniel Johansson LK Gränslöst 125 55 + 30 + 40 62 20 + 21 + 21
9 Mikael Jonsson Västerås LK 100 10 + 60 + 30 53 12 + 24 + 17
10 Johnny Hellneby Pace On Earth 100 - + 100 + - 32 - + 32 + -
11 Krister Hägg Team Hägg-Lahti 85 - + 30 + 55 48 - + 21 + 27
12 Gustaf Sjösvärd Sandviken Trail Running/Storvik 70 50 + 20 + - 38 18 + 20 + -
13 Fredrik Palm Jönköping 60 - + 60 + - 24 - + 24 + -
14 Jon Asphjell Romerike Ultralöperklubb 45 - + - + 45 22 - + - + 22
15 Tom Johnson Karlskoga 36 25 + 1 + 10 41 14 + 13 + 14
16 Emil Larsson Vintveten 36 35 + 1 + - 23 15 + 8 + -
17 Anders Götmark Vintrosa 32 1 + 1 + 30 37 10 + 10 + 17
18 Casper Hedar Eskilstuna 31 - + 1 + 30 31 - + 14 + 17
19 David Hjälmarlycka Götlunda IF 26 25 + 1 + - 30 14 + 16 + -
20 André Rangelind IF Göta Karlstad 20 - + 20 + - 20 - + 20 + -
20 Olof Raab Team Olle 20 - + 20 + - 20 - + 20 + -
22 Kristofer Olsson Örebro 17 1 + 1 + 15 36 8 + 13 + 15
23 Fredrik Forsström Yxsjöbergs I.K 15 15 + - + - 13 15 + - + -
24 Linus Fellman Jönköping 11 10 + 1 + - 26 12 + 14 + -
25 Niklas Karlsson Mälarsmide AB 10 - + - + 10 14 - + - + 14
26 Fredrik Baer Norbergs OK 10 10 + - + - 12 12 + - + -
27 Dan Fallquist Umara Sports Club 6 1 + 5 + - 28 10 + 18 + -
28 Jörgen Martinsson Kolsva 3 1 + 1 + 1 23 8 + 5 + 10
29 Salomon Johnson Karlskoga 3 1 + 1 + 1 14 5 + 8 + 1
30 Jon Eriksson Degerfors 3 1 + 1 + 1 6 3 + 1 + 2
31 Håkan Adolfsson SISU Forshaga 2 - + 1 + 1 26 - + 14 + 12
32 Hasse Byrén IF Start 2 1 + 1 + 1 24 11 + 13 + -
32 Christopher Nyvall Sweden Runners 2 1 + 1 + - 24 11 + 13 + -
33 Henrik Östlund Karlstad 2 1 + 1 + - 22 10 + 12 + -
34 Mattias Nilsson IF Start 2 - + 1 + 1 14 - + 8 + 6
35 Jan Söderkvist Täby 2 - + 1 + 1 14 - + 7 + 7
36 Benny Frost Östansjö SK 2 1 + 1 + - 14 9 + 5 + -
37 Rasmus Olsims Umara Sports Club 1 - + 1 + - 17 - + 17 + -
38 Jesper Johansson Örebro AIK 1 - + 1 + - 16 - + 16 + -
38 Luigi Belcastro Bergskamelerna 1 - + 1 + - 16 - + 16 + -
38 Peter Glans Bålsta I.K 1 - + 1 + - 16 - + 16 + -
41 Andrew Lowry Örebro AIK 1 - + 1 + - 14 - + 14 + -
42 Mathias Johansen Örebro 1 - + 1 + - 13 - + 13 + -
42 Henrik Nordin Gotland Trail Run, Visby 1 - + 1 + - 13 - + 13 + -
44 Robert Brinck Västerås LK 1 - + - + 1 13 - + - + 13
44 Robert Johansson Köpingskamraterna 1 - + - + 1 13 - + - + 13
46 Fredrik Olsson Kostfonden 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Patrik Eliasson Tyresö bgk 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Jörgen Andersson Skoghall 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Henrik Hammarbäck Frövi 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Jörgen Lindh Team Nordic Trail Örebro 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Peder Svensson Hallsbergs Brottarklubb 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Per Adolfsson Crossfit Örebro 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Johan Olausson Lord SOK Knallen 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Daniel Granström Bergslöparna 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Martin Johansson IFK Sala 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Eric Johnsson Midroc Västerås 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Mattias Almroth Creator SK 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
46 Krister Frödin 4FVIK 1 - + 1 + - 12 - + 12 + -
59 Omed Ahmed Kristinehamn multisport 1 - + - + 1 12 - + - + 12
59 Pierre Höglund Snotrockets Endurance Society 1 - + - + 1 12 - + - + 12
61 Peter Klingvall Team Nordic Trail 1 - + 1 + - 11 - + 11 + -
61 Bo Andersson If Thor 1 - + 1 + - 11 - + 11 + -
63 Martin Henrysson Linköping 1 - + 1 + - 10 - + 10 + -
63 Martin Lundholm Team Nordic Trail Örebro 1 - + 1 + - 10 - + 10 + -
63 Matthias Köhler Lonesome Runners 1 - + 1 + - 10 - + 10 + -
66 Jonas Collén Westeros Trail Running Society 1 1 + - + - 10 10 + - + -
66 Björn Sternhammar Borlänge LK 1 1 + - + - 10 10 + - + -
68 Per Danielsson Team Nordic Trail Örebro 1 - + 1 + - 9 - + 9 + -
68 Torbjörn Sjölander Örebro AIK 1 - + 1 + - 9 - + 9 + -
70 Tony Eklund Köpingskamraterna 1 - + - + 1 9 - + - + 9
70 Jens Eriksson Mälarhöjden Löpning 1 - + - + 1 9 - + - + 9
70 Johannes Glännman Lidköping VS 1 - + - + 1 9 - + - + 9
73 Erik Bergman IFK Mora 1 - + 1 + 1 8 - + 8 + -
73 Martin Widlund Örebro AIK 1 - + 1 + 1 8 - + 8 + -
73 Kent Jansson Malmö 1 - + 1 + 1 8 - + 8 + -
73 Mikael Gustafsson Ervalla 1 - + 1 + 1 8 - + 8 + -
73 Dan Randberg BK Rapid 1 - + 1 + 1 8 - + 8 + -
73 Staffan Sjösvärd Tysslinge 1 - + 1 + 1 8 - + 8 + -
73 Carl Sjösvärd Birger Örebro 1 - + 1 + 1 8 - + 8 + -
80 Thomas Alvarsson Lidköpings VSK 1 - + - + 1 8 - + - + 8
80 Niklas Heller Snotrockets Endurance Society 1 - + - + 1 8 - + - + 8
80 Bo Lundin Jannes TC, Umeå 1 - + - + 1 8 - + - + 8
80 Jan Alfredsson Jannes TC, Umeå 1 - + - + 1 8 - + - + 8
84 Jesper Sköld Grabbarna BoIS Örebro 1 - + 1 + - 7 - + 7 + -
84 Magnus Johansson Örebro/Vretstorp 1 - + 1 + - 7 - + 7 + -
84 Lennart Skoog Stenungsunds OK 1 - + 1 + - 7 - + 7 + -
84 Lennart Lindh Virsbo 1 - + 1 + - 7 - + 7 + -
84 Fredrik Allared Södertälje 1 - + 1 + - 7 - + 7 + -
89 Ulf Carlsson Uddevalla 1 - + - + 1 7 - + - + 7
89 Magnus Nilsson Dragonslayers of Gustava 1 - + - + 1 7 - + - + 7
89 Bengt Nilsson Stockholm HHH 1 - + - + 1 7 - + - + 7
89 Patrik Waldegren Filipstad 1 - + - + 1 7 - + - + 7
93 Staffan Borgstedt Västerås LK/Westeros TRS 1 1 + - + - 7 7 + - + -
93 Joacim Nilsson IFK Nora 1 1 + - + - 7 7 + - + -
93 Senad Suhonjic Västerås LK 1 1 + - + - 7 7 + - + -
96 Joakim Snygg Borås 1 - + 1 + - 6 - + 6 + -
96 Per Erik Skogholm Ekshärad 1 - + 1 + - 6 - + 6 + -
96 Stefan Karlsson Grabbarna BoIS 1 - + 1 + - 6 - + 6 + -
99 Niclas Johansson RCK 1 - + 1 + - 5 - + 5 + -
100 Mattias Sandkvist Örebro 1 - + 1 + - 5 - + 5 + -
100 Mats Elmefors Vendelsö 1 - + 1 + - 5 - + 5 + -
100 Andreas Lindström Skärblacka 1 - + 1 + - 5 - + 5 + -
103 Tommy Molnar Örebro 1 - + 1 + - 4 - + 4 + -
104 David Blecko Råda IK 1 - + - + 1 4 - + - + 4
105 Medhanie Asgedom
Gebrehiwet
Säfsen Resort 1 1 + - + - 4 4 + - + -
106 Martin Lindberg Örebro 1 - + 1 + - 1 - + 1 + -
 




 

Poängberäkning
Vinnaren av backyardcupen är den dam och herre som samlat flest poäng under året. Poängen från Säfsen, Örebro, Säfsen och Kvinnersta räknas.
Alla lopp värderas lika och poäng tilldelas enligt nedanstående tabell, hamnar löpare på samma antal varv får de samma poängutdelning men detta kan påverka poängutdelningen på placeringarna efteråt då placering 15 är den sista som ger poäng förutom deltagandepoängen(vissa poängnivåer kanske därför inte lämnas ut):
Placering                                     Poäng
1:a plats                                       100
2                                                      80
3                                                      70
4                                                     60
5                                                      55
6                                                     50
7                                                     45
8                                                    40
9                                                    35
10                                                  30
11                                                    25
12                                                   20
13                                                    15
14                                                   10
15                                                    5
Deltagande start för övriga                1
 
Om flera deltagare skulle uppnå samma poäng är följande utslagsgivande:
1) sammanlagda antal varv i de lopp som båda sprungit.
2) poäng i det senaste lopp någon av deltagarna deltagit i.
3) totalt antal deltagare i de lopp deltagaren deltagit i.

Priser efter fyra deltävlingar:
1:a, Cykel + Sverigeskålen från Orrefors
2:a, Presentkort Logi Säfsen + Sverigeskålen från Orrefors
3:a, Presentkort Marieberg Galleria Köpcentrum + Sverigeskålen
4:a Presentkort + varupris
5:a presentkort + varupris
6-10:e, Varupriser
Priserna kan hämtas på cupens sista deltävling. Ev kan priser skickas men då får mottagaren betala frakt/porto.


      
       







 

                                                          

Cuppoäng herrar efter en deltävling
Namn Klubb/ort Poäng  Antal varv