Flera deltagare gjorde också ett extra varv men klarade inte tiden om 60 min varpå dessa varv inte räknas. Priser i cupen se längre ner!
 

Placering efter 2 deltävlingar, Namn, klubb/förening, poäng totalt, poäng per deltävling, varv och varv per deltävling.

Damer
1 Linda Bengtsson Kåveröds Skidklubb 200 p 100p + 100p  43 varv  21 + 22 
2 Leonora Johnson  Karlskoga 150 70 + 80 38 17 + 21
3 Maria Thomsen IF Linnéa 140 80 + 60 34 19 + 15
4 Elin Engström Umara Sports Club 105 60 + 45 28 14 + 14
5 Lisa Amundsson Strömstad Löparklubb 95 55 + 40 26 13 + 13
6 Rebecka Nylén Degerfors OK 85 45 + 40 24 11 + 13
7 Camilla Åbergh Väsby SS Triathlon 70 - + 70 19 - + 19
8 Yvonne Carlgren Hansson Sweden Runners 65 25 + 40 21 8 + 13
9 Ebba Orava Göteborg 60 - + 60 15 - + 15
9 Petra Mangnäs 4FVIK 60 - + 60 15 - + 15
11 Anna Berglöv Årsunda IF 51 50 + 1 16 12 + 4
12 Maria Broström OK Denseln 45 25 + 20 20 8 + 12
12 Regina Johnson Karlskoga 45 25 + 20 20 8 + 12
14 Märta Sjölander Örebro AIK 40 - + 40 13 - + 13
15 Åsa Bergman Västerås 40 40 + - 10 10 + -
15 Amanda Nylén Degerfors OK 40 40 + - 10 10 + -
15 Lupita Svensson Heleneholms IF 40 40 + - 10 10 + -
18 Pernilla Otto Optimal massage och motion 26 25 + 1 18 8 + 10
19  Evelina Larsson Kvarnsveden 25 25 + - 8 8 + -
19 Linnea Zackrisson Borlänge 25 25 + - 8 8 + -
21 Madeleine Johansson Gotland Trail Run 20 - + 20 12 - + 12
21 Maria Engström IF Start 20 - + 20 12 - + 12
21 Louise Kjellson Hjo 20 - + 20 12 - + 12
21 Anna Karlsson Östansjö SK 20 - + 20 12 - + 12
21 Carolin Svensson Björkfors GoIF 20 - + 20 12 - + 12
21 Tina Åbjörn Örebro AIK 20 - + 20 12 - + 12
27 Lena Molnar Örebro AIK 2 1 + 1 12 5 + 7
28 Kadi Palm Lonesome Runners 2 1 + 1 11 4 + 7
29 Lisa Rosenblad Gamleby 2 1 + 1 10 3 + 7
30 Lisbet Martinsson Kolsva 2 1 + 1 5 3 + 2
31 Matilda Ek Örebro 2 1 + 1 3 1 + 2
31 Maria Åström Nature Running 2 1 + 1 3 1 + 2
33 Jennie Grahn Karlskoga friidrott 1 - + 1 10 - + 10
33 Cecilia Jenslin Team Nordic Trail 1 - + 1 10 - + 10
33 Emmie Björk  Karlskoga 1 - + 1 10 - + 10
33 Hedvig Pettersson Örebro 1 - + 1 10 - + 10
37 Anna-Maria Harstad Karlstad 1 - + 1 9 - + 9
37 Elaine Kriisa Stockholm 1 - + 1 9 - + 9
39 Charlotta Hård Karlskoga 1 - + 1 8 - + 8
39 Jenny Rogersdotter Örebro AIK 1 - + 1 8 - + 8
39 Ida Reimfelt Örebro AIK 1 - + 1 8 - + 8
39 Linda Hermansson Örebro 1 - + 1 8 - + 8
39 Karolina Petersen Laxå 1 - + 1 8 - + 8
39 Anna Nilsson Team Nordic Trail 1 - + 1 8 - + 8
45 Nina Rolfsdotter Nynäshamns Långdistansklubb 1 - + 1 7 - + 7
45 Lena Johansson Örebro AIK 1 - + 1 7 - + 7
45 Kristin Allison NRCgroup Sverige AB 1 - + 1 7 - + 7
48 Elisabeth Augustsson Hallsberg 1 - + 1 6 - + 6
48 Linnéa Westring Norrtälje 1 - + 1 6 - + 6
48 Elina Johansson Uppsala 1 - + 1 6 - + 6
48 Marie Hedar Eskilstuna 1 - + 1 6 - + 6
52 Anna Lindström Skärblacka 1 - + 1 5 - + 5
52 Moa Nordlund Djurås 1 - + 1 5 - + 5
52 Linn Nordlund Skarpnäck 1 - + 1 5 - + 5
55 Eva-Lena Elesand Torsby Löparklubb 1 1 + - 5 5 + -
56 Anne-Lie Carlos Jeansson Hallsberg 1 - + 1 4 - + 4
56 Pernilla Granqvist Örebro 1 - + 1 4 - + 4
56 Anna-Karin Larsson Örebro 1 - + 1 4 - + 4
56 Emelie Westlén Örebro 1 - + 1 4 - + 4
60 Karin Lindros Team Fighting For Fia 1 - + 1 2 - + 2
61 Nommi Nordlund Växjö 1 - + 1 1 - + 1
Herrar
1 Daniel Roxvret IK NocOut.se 150 80 + 70 55 25 + 30
2 Daniel George Danderyd 150 70 + 80 53 22 + 31
3 Andreas Falk Åkersberga Sportklubb 140 100 + 40 49 26 + 23
4 Christer Broström OK Denseln 100 50 + 50 42 18 + 24
Johnny Hellneby Pace On Earth 100 - + 100 32 - + 32
6 Fredrik Sundberg Kristinehamn Multisport 90 40 + 50 40 16 + 24
7 Daniel Johansson LK Gränslöst 85 55 + 30 41 20 + 21
8 Gustaf Sjösvärd Sandviken Trail Running/Storvik 70 50 + 20 38 18 + 20
9 Jonas Brännmyr Nature Running 70 35 + 35 37 15 + 22
10 Mikael Jonsson Västerås LK 70 10 + 60 36 12 + 24
11 Fredrik Palm Jönköping 60 - + 60 24 - + 24
12 Filip Andersson Degerfors 60 - + 60 21 21 + -
13 Emil Larsson Vintveten 36 35 + 1 23 15 + 8
14 Krister Hägg Team Hägg-Lahti 30 - + 30 21 - + 21
15 David Hjälmarlycka Götlunda IF 26 25 + 1 30 14 + 16
16 Tom Johnson Karlskoga 26 25 + 1 27 14 + 13
17 André Rangelind IF Göta Karlstad 20 - + 20 20 - + 20
17 Olof Raab Team Olle 20 - + 20 20 - + 20
19 Fredrik Forsström Yxsjöbergs I.K 15 15 + - 13 15 + -
20 Linus Fellman Jönköping 11 10 + 1 26 12 + 14
21 Fredrik Baer Norbergs OK 10 10 + - 12 12 + -
22 Dan Fallquist Umara Sports Club 6 1 + 5 28 10 + 18
23 Hasse Byrén IF Start 2 1 + 1 24 11 + 13
23 Christopher Nyvall Sweden Runners 2 1 + 1 24 11 + 13
25 Henrik Östlund Karlstad 2 1 + 1 22 10 + 12
26 Kristofer Olsson Örebro 2 1 + 1 21 8 + 13
27 Anders Götmark Vintrosa 2 1 + 1 20 10 + 10
28 Benny Frost Östansjö SK 2 1 + 1 14 9 + 5
29 Salomon Johnson Karlskoga 2 1 + 1 13 5 + 8
30 Jörgen Martinsson Kolsva 2 1 + 1 13 8 + 5
31 Jon Eriksson Degerfors 2 1 + 1 4 3 + 1
32 Rasmus Olsims Umara Sports Club 1 - + 1 17 - + 17
33 Jesper Johansson Örebro AIK 1 - + 1 16 - + 16
33 Luigi Belcastro Bergskamelerna 1 - + 1 16 - + 16
33 Peter Glans Bålsta I.K 1 - + 1 16 - + 16
36 Andrew Lowry Örebro AIK 1 - + 1 14 - + 14
36 Håkan Adolfsson SISU Forshaga 1 - + 1 14 - + 14
36 Casper Hedar Eskilstuna 1 - + 1 14 - + 14
39 Mathias Johansen Örebro 1 - + 1 13 - + 13
39 Henrik Nordin Gotland Trail Run, Visby 1 - + 1 13 - + 13
41 Fredrik Olsson Kostfonden 1 - + 1 12 - + 12
41 Patrik Eliasson Tyresö bgk 1 - + 1 12 - + 12
41 Jörgen Andersson Skoghall 1 - + 1 12 - + 12
41 Henrik Hammarbäck Frövi 1 - + 1 12 - + 12
41 Jörgen Lindh Team Nordic Trail Örebro 1 - + 1 12 - + 12
41 Peder Svensson Hallsbergs Brottarklubb 1 - + 1 12 - + 12
41 Per Adolfsson Crossfit Örebro 1 - + 1 12 - + 12
41 Johan Olausson Lord SOK Knallen 1 - + 1 12 - + 12
41 Daniel Granström Bergslöparna 1 - + 1 12 - + 12
41 Martin Johansson IFK Sala 1 - + 1 12 - + 12
41 Eric Johnsson Midroc Västerås 1 - + 1 12 - + 12
41 Mattias Almroth Creator SK 1 - + 1 12 - + 12
41 Krister Frödin 4FVIK 1 - + 1 12 - + 12
54 Peter Klingvall Team Nordic Trail 1 - + 1 11 - + 11
54 Bo Andersson If Thor 1 - + 1 11 - + 11
56 Martin Henrysson Linköping 1 - + 1 10 - + 10
56 Martin Lundholm Team Nordic Trail Örebro 1 - + 1 10 - + 10
56 Matthias Köhler Lonesome Runners 1 - + 1 10 - + 10
59 Jonas Collén Westeros Trail Running Society 1 1 + - 10 10 + -
59 Björn Sternhammar Borlänge LK 1 1 + - 10 10 + -
61 Per Danielsson Team Nordic Trail Örebro 1 - + 1 9 - + 9
61 Torbjörn Sjölander Örebro AIK 1 - + 1 9 - + 9
63 Erik Bergman IFK Mora 1 - + 1 8 - + 8
63 Martin Widlund Örebro AIK 1 - + 1 8 - + 8
63 Kent Jansson Malmö 1 - + 1 8 - + 8
63 Mattias Nilsson IF Start 1 - + 1 8 - + 8
63 Mikael Gustafsson Ervalla 1 - + 1 8 - + 8
63 Dan Randberg BK Rapid 1 - + 1 8 - + 8
63 Staffan Sjösvärd Tysslinge 1 - + 1 8 - + 8
63 Carl Sjösvärd Birger Örebro 1 - + 1 8 - + 8
71 Jesper Sköld Grabbarna BoIS Örebro 1 - + 1 7 - + 7
71 Magnus Johansson Örebro/Vretstorp 1 - + 1 7 - + 7
71 Lennart Skoog Stenungsunds OK 1 - + 1 7 - + 7
71 Lennart Lindh Virsbo 1 - + 1 7 - + 7
71 Jan Söderkvist Täby 1 - + 1 7 - + 7
71 Fredrik Allared Södertälje 1 - + 1 7 - + 7
77 Staffan Borgstedt Västerås LK/Westeros TRS 1 1 + - 7 7 + -
77 Joacim Nilsson IFK Nora 1 1 + - 7 7 + -
77 Senad Suhonjic Västerås LK 1 1 + - 7 7 + -
80 Joakim Snygg Borås 1 - + 1 6 - + 6
80 Per Erik Skogholm Ekshärad 1 - + 1 6 - + 6
80 Stefan Karlsson Grabbarna BoIS 1 - + 1 6 - + 6
83 Niclas Johansson RCK 1 - + 1 5 - + 5
83 Mattias Sandkvist Örebro 1 - + 1 5 - + 5
83 Mats Elmefors Vendelsö 1 - + 1 5 - + 5
83 Andreas Lindström Skärblacka 1 - + 1 5 - + 5
84 Tommy Molnar Örebro 1 - + 1 4 - + 4
85 Medhanie Asgedom
Gebrehiwet
Säfsen Resort 1 1 + - 4 4 + -
86 Martin Lindberg Örebro 1 - + 1 1 - + 1
 




 

Poängberäkning
Vinnaren av backyardcupen är den dam och herre som samlat flest poäng under året. Poängen från Säfsen, Örebro, Säfsen och Kvinnersta räknas.
Alla lopp värderas lika och poäng tilldelas enligt nedanstående tabell, hamnar löpare på samma antal varv får de samma poängutdelning men detta kan påverka poängutdelningen på placeringarna efteråt då placering 15 är den sista som ger poäng förutom deltagandepoängen(vissa poängnivåer kanske därför inte lämnas ut):
Placering                                     Poäng
1:a plats                                       100
2                                                      80
3                                                      70
4                                                     60
5                                                      55
6                                                     50
7                                                     45
8                                                    40
9                                                    35
10                                                  30
11                                                    25
12                                                   20
13                                                    15
14                                                   10
15                                                    5
Deltagande start för övriga                1
 
Om flera deltagare skulle uppnå samma poäng är följande utslagsgivande:
1) sammanlagda antal varv i de lopp som båda sprungit.
2) poäng i det senaste lopp någon av deltagarna deltagit i.
3) totalt antal deltagare i de lopp deltagaren deltagit i.

Priser efter fyra deltävlingar:
1:a, Cykel + Sverigeskålen från Orrefors
2:a, Presentkort Logi Säfsen + Sverigeskålen från Orrefors
3:a, Presentkort Marieberg Galleria Köpcentrum + Sverigeskålen
4:a Presentkort + varupris
5:a presentkort + varupris
6-10:e, Varupriser
Priserna kan hämtas på cupens sista deltävling. Ev kan priser skickas men då får mottagaren betala frakt/porto.


      
       







 

                                                          

Cuppoäng herrar efter en deltävling
Namn Klubb/ort Poäng  Antal varv