Flera deltagare gjorde också ett extra varv men klarade inte tiden om 60 min varpå dessa varv inte räknas. Priser i cupen se längre ner!
 

Damer efter en deltävling
Plac Nr Namn Klubb/ort Antal varv poäng
1 41 Linda Bengtsson Kåveröds Skidklubb 21 100
2 8 Maria Thomsen IF Linnéa 19 80
3 17 Leonora Johnson Karlskoga 17 70
4 40 Elin Engström Umara Sports Club 14 60
5 30 Lisa Amundsson Strömstad Löparklubb 13 55
6 27 Anna Berglöv Årsunda IF 12 50
7 45 Rebecka Nylén Degerfors OK 11 45
8 33 Åsa Bergman Västerås LK 10 40
8 46 Amanda Nylén Degerfors OK 10 40
8 23 Lupita Svensson Heleneholms IF 10 40
11 5 Maria Broström OK Denseln 8 25
11 55 Evelina Larsson Kvarnsveden 8 25
11 35 Linnea Zackrisson Borlänge 8 25
11 19 Regina Johnson Karlskoga 8 25
11 7 Pernilla Otto Optimal massage och motion 8 25
11 3 Yvonne Carlgren Hansson Sweden Runners 8 25
17 6 Lena Molnar Örebro AIK 5 1
17 43 Eva-Lena Elesand Torsby Löparklubb 5 1
19 48 Kadi Palm Lonesome Runners 4 1
20 52 Lisbet Martinsson Kolsva 3 1
20 28  Lisa Rosenblad Gamleby 3 1
22 10 Matilda Ek Örebro 1 1
22 16 Maria Åström Nature Running 1 1
Cuppoäng Herrar
Plac Nr Namn Klubb/ort Varv Poäng
1 42 Andreas Falk Åkersberga Sportklubb 26 100
2 25 Daniel Roxvret IK NocOut.se 25 80
3 22 Daniel Georg Danderyd 22 70
4 32 Filip Andersson Degerfors 21 60
5 11 Daniel Johansson LK Gränslöst 20 55
6 13  Christer Broström OK Denseln 18 50
6 36 Gustaf Sjösvärd Sandviken Trail Running/Storvik 18 50
8 4 Fredrik Sundberg Kristinehamn multisport 16 40
9 15 Jonas Brännmyr Nature Running 15 35
9 54 Emil Larsson Vintveten 15 35
11 1 David Hjälmarlycka Götlunda IF 14 25
11 14 Tom Johnson Karlskoga 14 25
13 29 Fredrik Forsström Yxsjöbergs I.K 13 15
14 44 Mikael Jonsson Västerås LK 12 10
14 53 Fredrik Baer Norbergs OK 12 10
14 2 Linus Fellman Jönköping 12 10
17 37 Christopher Nyvall Sweden Runners 11 1
17 31 Hasse Byrén IF Start 11 1
19 49 Dan Fallquist Umara Sports Club 10 1
19 50 Henrik Östlund Karlstad 10 1
19 39 Jonas Collén Westeros Trail Running Society 10 1
19 9 Anders Götmark Vintrosa 10 1
19 24 Björn Sternhammar Borlänge LK 10 1
24 21 Benny Frost Östansjö SK 9 1
25 12 Kristofer Olsson Örebro 8 1
25 51 Jörgen Martinsson Kolsva 8 1
27 38 Staffan Borgstedt Västerås LK/ Westeros TRS 7 1
27 26 Joacim Nilsson IFK Nora 7 1
27 34 Senad Suhonjic Västerås LK 7 1
30 20 Salomon Johnson Karlskoga 5 1
31 47 Medhanie Asgedom Gebrehiwet Säfsen Resort 4 1
32 14 Jon Eriksson Degerfors 3 1

Poängberäkning
Vinnaren av backyardcupen är den dam och herre som samlat flest poäng under året. Poängen från Säfsen, Örebro, Säfsen och Kvinnersta räknas.
Alla lopp värderas lika och poäng tilldelas enligt nedanstående tabell, hamnar löpare på samma antal varv får de samma poängutdelning men detta kan påverka poängutdelningen på placeringarna efteråt då placering 15 är den sista som ger poäng förutom deltagandepoängen(vissa poängnivåer kanske därför inte lämnas ut):
Placering                                     Poäng
1:a plats                                       100
2                                                      80
3                                                      70
4                                                     60
5                                                      55
6                                                     50
7                                                     45
8                                                    40
9                                                    35
10                                                  30
11                                                    25
12                                                   20
13                                                    15
14                                                   10
15                                                    5
Deltagande start för övriga                1
 
Om flera deltagare skulle uppnå samma poäng är följande utslagsgivande:
1) sammanlagda antal varv i de lopp som båda sprungit.
2) poäng i det senaste lopp någon av deltagarna deltagit i.
3) totalt antal deltagare i de lopp deltagaren deltagit i.

Priser efter fyra deltävlingar:
1:a, Cykel + Sverigeskålen från Orrefors
2:a, Presentkort Logi Säfsen + Sverigeskålen från Orrefors
3:a, Presentkort Marieberg Galleria Köpcentrum + Sverigeskålen
4:a Presentkort
5:a presentkort
6-10:e, Varupriser
Priserna kan hämtas på cupens sista deltävling. Ev kan priser skickas men då får mottagaren betala frakt/porto.


      
       







 

                                                          

Cuppoäng herrar efter en deltävling
Namn Klubb/ort Poäng  Antal varv